Odc#17. Najnowszy raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce (2018)

Odc#17. Najnowszy raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce (2018)

Released Wednesday, 12th December 2018
Good episode? Give it some love!
Odc#17. Najnowszy raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce (2018)

Odc#17. Najnowszy raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce (2018)

Odc#17. Najnowszy raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce (2018)

Odc#17. Najnowszy raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce (2018)

Wednesday, 12th December 2018
Good episode? Give it some love!
Rate Episode

Jak na tle innych krajów wygląda aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce? Gdzie, w odniesieniu do upowszechniania aktywności fizycznej, dajemy sobie radę, a gdzie - sytuacja jest szczególnie trudna?

Uwaga - ukazał się już nasz raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce za 2022. Możesz go przeczytać tutaj (link).

W podcaście rozmawiam z dr Agatą Korcz z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, moją współautorką Raportu o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce za rok 2018.

Raport, o którym rozmawiamy, opublikowaliśmy w trakcie listopadowej konferencji Global Matrix 3.0 (2018) w Australii i jest on najnowszym podsumowaniem stanu wiedzy o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w niemal 50 krajach w międzynarodowym projekcie Active Healthy Kids Global Alliance. To wpływowy projekt, do którego odwoływano się Polsce m. in. w uzasadnieniach działań Ministerstwa Sportu i Turystyki. Poniższy tekst omawia m. in. główne wyniki projektu w odniesieniu do aktywności fizycznej dzieci w Polsce.

Czego dowiesz się z artykułu?

1. Czym jest projekt AHKGA?2. Na czym polegała ocena różnych obszarów aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w różnych krajach?3. Jakie są kluczowe oceny dotyczące aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce?4. Co zmieniło się w Polsce względem raportu o aktywności fizycznej z 2016 roku?5. Jak wypada aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce na tle innych krajów z Europy?6. Jak podnieść aktywność fizyczną dzieci i młodzieży? Rekomendacje dla Polski

Czego dotyczy projekt Active Healthy Kids Global Alliance i dlaczego jest istotny?

Active Healthy Kids Global Alliance w tłumaczeniu oznacza Globalny Sojusz na rzecz Aktywnych i Zdrowych Dzieci. Organizacja powstała w Kanadzie w 2014 i jest to szybko rozwijająca się sieć jednostek badawczych, uniwersytetów i organizacji zaangażowanych w promocję aktywności fizycznej, obejmująca obecnie podmioty z 50 krajów.

Celem samej organizacji AHKGA jest budowanie powszechnej świadomości o istotności kwestii aktywności fizycznej dzieci, jej wpływu na zdrowie dzieci i całych społeczeństw, a dalej - na podejmowanie kooperacji i działań służących upowszechnianiu aktywności fizycznej, również na poziomie krajowym i lokalnym. W Polsce projekt koordynuje organizacja V4Sport, merytoryczne opracowanie raportu koordynuje nasz zespół z Uniwersytetu Warszawskiego, a w procesie jego opracowywania uczestniczyli badacze z czterech jednostek naukowych z Polski.

W ramach Sojuszu co dwa lata podsumowuje się najaktualniejszy stan wiedzy o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w różnych krajach. Celem Sojuszu jest zbieranie najaktualniejszych danych na temat aktywności fizycznej dzieci oraz czynników, które wedle najnowszej wiedzy oddziałują na możliwość bycia aktywnym. To znaczy - nie analizuje się wyłącznie poziomu aktywności fizycznej, ale również uwarunkowania do niej. Analizę stanu zjawiska prowadzi się z wykorzystaniem ujednoliconej metodologii, umożliwiającej porównania międzynarodowe wyników.

https://youtu.be/ylpci4C9m0E

Jak wyglądało przyznawanie ocen w projekcie?

Dane dla poszczególnych krajów biorących udział w Sojuszu pozyskuje się w wyniku pogłębionej analizy literatury – czyli szukaniu i analizowaniu dostępnych już publikacji naukowych, raportów i danych. Zespół badawczy wpierw przeprowadził systematyczny przegląd literatury ustalonych baz danych w celu zidentyfikowania źródeł informacji odnoszących się do każdego ze wskaźników charakteryzujących wymiary aktywności. Następnie oceniliśmy owe źródła informacji przy użyciu narzędzia, umożliwiającego określenie ich „jakości”. Dzięki temu podczas przyznawania ocen oparliśmy się na najlepszych dostępnych materiałach.

W projekcie dokładnie określono wskaźniki i benchmarki (punkty odniesienia), którymi należało posługiwać się przyznając oceny. W odniesieniu do wskaźnika „poziom aktywności fizycznej” oceniano na przykład,

Show More

Unlock more with Podchaser Pro

  • Audience Insights
  • Contact Information
  • Demographics
  • Charts
  • Sponsor History
  • and More!
Pro Features