Odc#1. CSR stadionu – Jak Stadion Energa Gdańsk dba o zdrowie kibiców Lechii?

Odc#1. CSR stadionu – Jak Stadion Energa Gdańsk dba o zdrowie kibiców Lechii?

Released Sunday, 9th October 2016
Good episode? Give it some love!
Odc#1. CSR stadionu – Jak Stadion Energa Gdańsk dba o zdrowie kibiców Lechii?

Odc#1. CSR stadionu – Jak Stadion Energa Gdańsk dba o zdrowie kibiców Lechii?

Odc#1. CSR stadionu – Jak Stadion Energa Gdańsk dba o zdrowie kibiców Lechii?

Odc#1. CSR stadionu – Jak Stadion Energa Gdańsk dba o zdrowie kibiców Lechii?

Sunday, 9th October 2016
Good episode? Give it some love!
Rate Episode

W podcaście rozmawiam z Wojciechem Dąbrowskim, dyrektorem do spraw Komunikacji i CSR Stadionu Energa Gdańsk. Tematem jest obszar społecznej odpowiedzialności Stadionu Energa Gdańsk. W rozmowie koncentrujemy się głównie na programie Ekstra FAN. Ekstra FAN to program sportowo-zdrowotny, w którym kluczową rolę odgrywa marka klubu Lechia Gdańsk. Program jest bardzo ciekawy i innowacyjny w Polsce, więc opiszę szerzej jego założenia.

Ogólne założenia programuEkstra FAN to program ukierunkowany na poprawę zdrowia, adresowany do kibiców Lechii Gdańsk. Stadion, klub piłkarski i miejski Ośrodek Promocji Zdrowia wykorzystały swoje zasoby, aby zorganizować kilkunastotygodniowy, kompleksowy program poprawy zdrowia (aktywność fizyczna, edukacja zdrowotna, badania) dla kibiców zagrożonych chorobami powiązanymi ze stylem życia.Idea programu Ekstra FAN - poprzez klub piłkarski po zdrowieIdea opiera się wykorzystaniu potencjału klubu sportowego jako podmiotu, z którym identyfikują się kibice. Ze względu na silną relację kibiców z klubem łatwiej jest ich zmotywować do uczestnictwa w programie prozdrowotnym. To umożliwia dotarcie z programem profilaktyki zdrowotnej i pomocy w zmianie nawyków zdrowotnych do mężczyzn w wieku produkcyjnym. Silna relacja kibica z klubem obniża też prawdopodobieństwo odejścia z programu w jego trakcie.Zaangażowane podmiotyDrugim wyróżnikiem tej inicjatywy było zaangażowanie w niego wielu partnerów. Ekstra FAN to wspólna inicjatywa Stadionu Energa Gdańsk, klubu Lechia Gdańsk, Ośrodku Promocji Zdrowia Miasta Gdańsk. Klub był kluczowy w promocji inicjatywy, Stadion zapewniał miejsce do jej prowadzenia i koordynował współpracę, Ośrodek Promocji współuczestniczył w zapewnieniu zaplecza badawczego. Zaangażowane zasoby w tym przypadku były szczególnie imponujące. Stadion Energa to jeden z 4 stadionów wybudowanych z okazji Mistrzostw Europy w 2012 roku, który zanotował też najwyższą średnią frekwencję w piłkarskiej Ekstraklasie w 2015. W programie brało udział jeszcze więcej podmiotów - między innymi Uniwersytet Medyczny i kluby sportowe, których kadra współprowadziła zajęcia fizyczne.

Przebieg programuW pierwszej fazie zapewniono badania wszystkim chętnym do udziału w programie (ponad 100 osób). Ten element sam w sobie jest wartością, bo pracujących mężczyzn trudno nakłonić do uczestnictwa w diagnozie.

Następnie, na podstawie wcześniej dobranych kryteriów, jak wiek i BMI, wybrano 30 uczestników, którzy mieli brać udział w inicjatywie. Spotkania zaplanowano dwa razy w tygodniu, a składały się z części edukacyjnej i treningów. W treningach wykorzystano różnorodne formy, od piłki nożnej do zumby. Po okresie 12 tygodni uczestników programu poddano kolejnym badaniom. Kolejne badanie zaplanowano za 3 i 6 miesięcy, aby móc ocenić długotrwałe efekty projektu. Rezultaty badania będą stanowić jednocześnie ewaluację wpływu projektu.Uwagi końcowe i możliwości rozwoju inicjatywyEkstra FAN jest bardzo ciekawym projektem z obszaru odpowiedzialności społecznej. Jest też projektem bardzo dojrzałym. Założenie wykorzystania klubu sportowego do dbania o zdrowie kibiców jest podobne do szeroko znanego Football Fans in Training. Natomiast liczba zaangażowanych jednostek w Ekstra FAN jest czymś bardzo specyficznym.

Wojciech Dąbrowski zauważył w podcaście dwie drogi ewentualnego skalowania projektu w polskich warunkach. Oprócz kopiowania wielkoskalowej inicjatywy, w mniejszych miejscowościach czy w małych klubach wszelkie aktywności mogłyby zostać skoncentrowane pod egidą klubu sportowego współpracującego z gminą. Taki model wydaje się całkiem realny w polskich warunkach, gdzie gmina czy miasto są często głównym sponsorem lub mecenasem klubu. Postrzeganie klubu jako jednostki, która ma współuczestniczyć w realizowaniu strategii zdrowotnej jednostki terytorialnej wydaje się naturalnym sposobem na wykorzystanie jego zasobów. Inicjatywa mogłaby być też dla wielu z nich krokiem w stronę budowania silniejszej relacji z lokalną społeczn...

Show More

Unlock more with Podchaser Pro

  • Audience Insights
  • Contact Information
  • Demographics
  • Charts
  • Sponsor History
  • and More!
Pro Features